ایمنی آنلاین: چرا بهتر است تا از ویندوز XP دست بکشید؟!

سری مقالات “ایمنی آنلاین” ترجمه – ویراست و افزایش محتوا توسط عبدالحی برخوردار

اکثر گیک ها در هر زمان به شما می گویند که زمان خوبی برای خلاص شدن از دست XP و ارتقا به سیستم عامل های جدید و امن تر است.( البته به شخصه پیشنهاد میکنم لینوکس نصب کنید تا آزاد باشید 🙂 “عبدالحی”) این می تواند توضیح دشواری باشد، بنابراین خواندن این مطلب که دلایل واقعی در جهان را برای دور انداختن XP به شما القا میکند را پیشنهاد میکنم.

شاید شما مطمئن نیستید که چرا باید سیستم عامل خود را به سیستم عامل جدیدتر ارتقا دهید. شاید سعی کردید آن را به دوستانتان توضیح دهید اما نمیتوانید کاملا توضیح معقولی داشته باشید که چرا باید این کار را انجام دهند. ما استدلال زیر و یا پیوستن به مکالمه با تجربیات خود را که آیا شما یک کاربر ویندوز هستید یا نه؟! را داریم. زمان آن است که XP را به چمن زنی تحویل بدهیم تا آن را ریز ریز کند.

تولد یک دهگی XP – شما احتمالا باید آخرین سیستم عامل امن را بخواهید

N0K3H

این جا یک جهان ترسناک است که در آن وجود داریم و مخالفان یا مافیای سایبری با فعالیت های سودآور می توانند شبکه های P2P و اینترنت را با نرم افزارهای مخرب بیشتری به روز رسانی کنند. حتی چیزی ساده به عنوان دریافت ایمیل می تواند حفره را به کامپیوتر شما وارد کند و یک کتابخانه بزرگ از نرم افزارهای مخرب و ویروس ها بیشتر متمرکز در گرفتن کنترل XP و سرقت اطلاعات شما وجود دارد!. از آنجا که XP خیلی قدیمی است (۱۰ سال تا اوت ۲۰۱۱)، توسعه دهندگان مخرب زمان بیشتری برای ایجاد نرم افزارهایی که هدف آن قرار گرفته اند، داشته اند و در حالی که مایکروسافت توانسته است برخی از مشکلات امنیتی با سیستم عامل قدیمی را اصلاح کند، به سادگی نمیتوان همه آنها را دریافت کرد. و تا آنجا که می توان گفت، تمام سیستم عامل ها، از جمله توزیع لینوکس، OS X و نسخه های جدیدتر ویندوز، مانند ویستا و ویندوز ۷ (و در حال حاضر ویندوز ۸!)، در بسیاری عوامل بسیار امن هستند. بیایید به طور خلاصه در مورد اینکه چرا XP تا این اندازه ناامن شده است صحبت کنیم.

sshot-71

ماهیت نرم افزار به زمان متصل است – آن را متناسب با نیازهای زمان ایجاد کردند و XP برای دنیای ساده تر فناوری ایجاد شده است. تصویر بالا به این معنا است که چگونه مایکروسافت هنگامی که XP را اولین بار منتشر کرد و فرمت شد به اندازه صفحه نمایش تنها ۶۴۰ پیکسل عرض، آن را به نمایش گذاشتن مرورگر اینترنت اکسپلورر ۶، به دلیل عدم سازگاری و مشکل زمان، به عنوان محصول جدید برکنار شد.

گوشی های هوشمند بیشتر و یا کمتر نامحدود بودند، لپ تاپ ها یک دستگاه لوکس بودند و رایانه هایی مثل iPad هنوز به نظر فانتزی و علمی تخیلی می آمدن. XP برای نیازهای یک مصرف کننده ساده ایجاد شد و با تغییر نیازها به طرز قابل توجهی روبرو شد، چرا که کاربران بیشتر و بیشتر از طریق کامپیوتر شروع به کار کردند. با این حال، در یک نقطه خاص، فقط تعداد زیادی از کاربران به انجام کارهای روزمره میپردازند تا به درستی به نیازهای امنیتی امروز پاسخ دهند، اما باید مشکلات را از زمین برطرف کرد.

2289942750_0edbfd44b7_z

یک استعاره معروف است. شما ممکن است قادر به رانندگی با یک ماشین که سالها و سالها پیش ساخته شده باشید و حتی اگر شما یک مکانیک هوشمند باشید، آن را در شرایط مختلف خوب حفظ کنید. اما این ماشین زمانی ساخته شد که افراد کمتری در جاده ها راننده و دارای ویژگی های ایمنی کمتری بودند تا رانندگان و خانواده هایی که در جاده های شلوغ بیشتری تردد داشتند. خودروهای جدیدتر نیز از سالها دانش مهندسی ساخته شده در ضریب اشتباهات خودروهای قدیمی تر بهره می گیرند و دارای ویژگی های ایمنی و موتورهای کارآمد تر برای جهان امروز و حتی با افزایش قیمت بنزین هستند. XP نیز در دنیای رایانه ای تقریبا همانند ماشین است – به درستی مشکلات امروز را حل نمی کند و می تواند خطراتی را برای کاربر ایجاد کند، حتی در حالی که یک حفره امنیتی را ایجاد می کند.

آیا امن تر می شود؟: پچ های پشتیبانی و امنیت پایان می یابد

windows-infection-rate
منبع تصویر: CNet

با چشم انداز نرم افزارهای مخرب که به نظر برای XP هضم آن بسیار دشوار است (داده های بالا در سال ۲۰۱۱ از آمار ۲۰۱۰ منتشر شد) آینده سیستم عامل های پیری چون ویندوز XP بدتر و بدتر می شود. ویندوز XP سیستم پک ۲ قطع شد و پشتیبانی گسترده از ماه ژوئیه ۲۰۱۰ متوقف شد، با پشتیبانی XP System Pack 3 تا پایان آوریل ۲۰۱۴ پایان میابد. پشتیبانی اصلی از XP در سال ۲۰۰۹ به پایان رسید در حالی که تنها به روز رسانی امنیتی بحرانی در پشتیبانی گسترده بود. بعد از این که این اتفاق افتاد، XP ادامه خواهد داد تا لایه های امنیتی خود را از ترمیم کند، با حفره های بیشتری در مرورگرها و عملکرد های اساسی خود پنجه در پنجه میشود. این یک معامله بسیار بزرگ است. در یک دوره کوتاه مدت، XP به طور کامل رها خواهد شد، و نقص های بزرگی که توسط توسعه دهندگان بدافزار کشف شده است، هرگز ثابت نخواهد شد یا به قولی دیگر {<زخم شمشیر سامورایی خوب نمیشه 🙂 >} .

sshot-72
منابع کلی: Ref1Ref2

مایکروسافت باید از منافع کاربران خود محافظت کند (این به نفع مایکروسافته 😉 )، اما پشتیبانی از یک سیستم عامل قدیمی به عنوان مثال XP تنها در طول زمان بیشتر و گرانتر می شود و از بهبود محصولات فعلی و ایجاد خط بعدی جلوگیری می کند. بنابراین MicroSoft بعید به نظر می رسد تصمیم خود را برای پایان دادن به حمایت از ایکس پی معکوس کند، و البته هیچ کس هرگز نمی تواند انتظار پشتیبانی از سیستم عامل های جدیدتر این شرکت را هم داشته باشد.

آیا می توانید به استفاده از XP ادامه دهید؟ مطمئنا، اما با نرم افزارهای مخرب بیشتر از همیشه، که هرگز تا این اندازه برای هر نسخه ای از ویندوز، خطرناک نبوده است. ایکس پی، به زودی پلت فرم آسیب پذیر و سال خورده برای اتصال به اینترنت تبدیل خواهد شد. به طور تصادفی، ویندوز ۷، مانند بسیاری از سیستم عامل های مدرن، لیستی طولانی از ویژگی هایی دارد که به منظور مقابله با این مشکل امنیتی، ویندوز ۷ بسیار بهتر از دنیای مدرن از نرم افزارهای مخرب و ویروس ها آماده شده است. اگر شما یک کاربر سرسخت ویندوز هستید، علاقه مند خواهید بود که این لیست ویژگی های ویندوز ۷ را ارائه دهیم تا به حفظ امنیت کاربران کمک کند.

جهان آن را پشت سر گذاشته است!

2945222871_d5bd30d823_o
منبع تصویر: Microsoft

هنگامی که XP منتشر شد، USB 2.0 پشتیبانی نمی شد، محدودیت های RAM با ۴ گیگابایت محدود می شد و تنها هارد دیسک هایی با حدود ۱۳۷ گیگابایت را پشتیبانی می کرد و برخی از درایو ها تنها با ۱۲۷ گیگابایت شناخته شدند. در آن زمان، این مبحث ممکن است به نظر می رسید بسیار مسخره است. درایوهای مدرن تقریبا همیشه ۵۰۰ گیگابایت یا بیشتر برای قرار دادن کتابخانه های بزرگ از فیلم ها و موسیقی هستند؛ درایوها در حال حاضر خیلی بزرگ و ارزان هستند که اغلب هزینه آنها را به اندازه ۰.۰۵ دلار در هر GB پرداخت می کنند. پنج سنت! انتظار میرود که کامپیوترهای XP در دوره ای این کار را انجام ندهند و این نیاز تا حدی به عنوان یک راه برای فروش رایانه های شخصی به مخاطبان گسترده تر صورت گرفته است.

نسخه ۶۴ بیتی XP در واقع پردازنده های ۶۴ بیتی را پشتیبانی می کند که بسیاری از ما به آن انتقال می یابیم. اما اکثر کاربران XP از نسخه ۳۲ بیتی استفاده می کنند و XP64 همچنان نسبتا نادر است. این نسخه ۳۲ بیتی را می توان روی بسیاری از رایانه های شخصی ۶۴ بیتی نصب کرد اما از تکنولوژی جدید استفاده نمی کند. اما به عنوان کارت های ویدئویی جدید، سخت افزار و فن آوری های توسعه یافته، XP به روز نمی شود تا از آنها استفاده کند. در حالی که بسیاری از کاربران نمی بینند که گیک ها نقشه ای را ترسیم کردند که نیاز به تکنولوژی را در لبه برش و ترقی باقی می گذارند، تنها با استفاده از جدیدترین و بهترین های فناوری میبینیم که XP کاربران را در زمان یخ زده باقی خواهد گذاشت. آسیب پذیری به حملات جدید، عدم استفاده از تکنولوژی جدید، عدم اتصال به رایانه های جدید و سخت افزار و گجت های جدیدتر.

ویندوز XP در ادارات و بانک ها

شرکت NCR که یکی از بزرگترین سازندگان دستگاه‌های خودپرداز است ادعا می‌کند دو سوم از دستگاه‌های خودپردازی که از سامانه‌ی عامل ویندوز XP استفاده می‌کنند -یعنی حدود ۱٫۵میلیون دستگاه ATM – تا پایان این مدت قادر به به‌روزرسانی دستگاه‌های خود به سامانه‌ی عامل جدیدتر نخواهند بود.

البته این بدان معنی نیست که نفوذگران از آغاز ماه آینده‌ی میلادی قادر به تخلیه‌ی پول نقد دستگاه‌های خودپرداز خواهند بود، زیرا بسیاری از شرکت‌های سازنده‌ی ATM و بانک‌های مختلف دنیا، قراردادهایی را با شرکت مایکروسافت به امضا رسانده‌اند تا پشتیبانی مایکروسافت برای آنها ادامه پیدا کند.

با این حال هزینه‌ی این پشتیبانی بسیار گران خواهد بود. بر طبق تخمین صورت گرفته توسط خبرگزاری رویترز: «هزینه‌ی امتداد پشتیبانی و به‌روزرسانی به یک بستر نرم‌افزاری جدیدتر برای هرکدام از بانک‌های اصلی انگلستان در حدود ۱۰۰ میلیون دلار خواهد بود.»

همچنین به نظر می‌رسد زمان زیادی طول خواهد کشید تا تمام بانک‌ها دستگاه‌های ATM خود را به‌روزرسانی کنند؛ زیرا تعداد بانک‌هایی که نیاز به به‌روزرسانی دارند زیاد بوده و تعداد مهندسانی که توان انجام این به‌روزرسانی را داشته باشند کافی نیست. نتیجه‌ی این مسئله طولانی‌تر شدن فرایند آرام مرگ ویندوز XP خواهد بود.

در ایران نیز اکثر مشکلات خودپرداز ها بخاطر سیستم عامل ویندوز XP و نبود پشتیبانی هست.

کارمندان اداره مخابرات کرج – سیستم عامل اداری موجود در تاریخ شهریور ماه ۱۳۸۹

سازمان ها و اداره جات در ایران متاسفانه هنوز مشغول کار با سیستم عامل پیری چون XP هستند! این یک اشتباه امنیتی خطرناک برای داده ها و اطلاعات یک اداره به حساب می آید. تمام مشکلات و کندی ها و قطع ارتباطات در اداره های دولتی به خاطر بروزرسانی نکردن سیستم عامل و همچنین زیرساخت قدیمی است.

در اکثر کشور ها معمولا ابتدا اداره جات دولتی بروزرسانی سیستم عامل دارند و بعد اداره جات خصوصی. اما در ایران کلا واژه بروز غریبه است.

<<واقعا انتظار شخصی من برای ۲ سال آینده بروزرسانی سیستم عامل XP یا آپگرید آن به ویندوز ۷ یا بالاتر برای حداقل اداره جات دولتی ایران هست! 🙂 >>

آیا شما جدی هستید؟ XP سه نسل از آخرین ویندوز قدیمی تر است!

ویستا چندین سال پیش منتشر شد و به طور گسترده ای توسط گیک ها و کاربران حرفه ای مورد انتقاد و پیشنهاد قرار گرفت. با وجود بسیاری از مشکالت سیستم عامل ویندوز ویستا،  هنوز جدیدتر و مدرن تر از XP بود و در حال حاضر گزینه ای بهتر و مطمئن برای کاربران ویندوز از XP است. البته امروز ویندوز ۷ به طور گسترده ای پذیرفته شده است و بهترین ویندوز ارایٔه شده توسط مایکروسافت تا این لحظه میباشد، و در حال حاضر ویندوز ۸ به عنوان یک پیش نمایش توسعه یافته (نسخه Developer)منتشر شده است و بعد از مدتی منتشر خواهد شد.

جهان به سوی پیشرفت حرکت کرده است؛ اما XP به سادگی نمی تواند به کار ادامه دهد.

YouTube، Gmail و حتی MySpace وجود نداشت زمانی که ایکس پی منتشر شد. آنها همه پس از ویندوز XP ارائه شدند.


منبع: وبلاگ از بین رفته قبلیم 🙂

به نوشتار: عبدالحی برخوردار

اشتراک گذاری: