فرهنگ گیکی

تعریف واژه گیک

گیک یا Geek  امروزه به عنوان شخصی که با تخصص بالا علاقه خاصی به تکنولوژی داره تلقی میشه در صورتی که در گذشته به اشخاصی گیک گفته می‌شد که رفتار عجیب و غریب و حتی مشکل روانی داشتن و دچار وسواس هایی نا متعارف بودن.

ریشه این کلمه به سال ۱۹۱۶ برمی‌گرده، در آن زمان از این اصطلاح برای توصیف کسانی که در حاشیه سیرک‌ها، کارهای عجیب و غریب می‌کردن، استفاده می‌شد. اما اگه به عقب‌ تر برگردیم، این کلمه از زبان آلمانی اولیه، از کلمه geck  به معنی آدم دیوانه و خل و چل برگرفته شده.اما حالا که معنی این واژه در طی مدتها عوض شده و به واژه خوبی تبدیل شده چرا از آن استفاده نکنیم؟

خوره های کامپیوتری یا گیمر های حرفه ای بر اساس علاقه زیاد و شور و اشتیاق به زمینه تخصصیشون به خودشون لقب گیک رو میدن تا بتونن جامعه ای متمایز به نسبت بقیه متخصصین داشته باشن و از خشک بودن فرهنگی فاصله می‌گیرن، به عنوان مثال فرق بین یک گیک برنامه نویس با برنامه نویس شرکتی در طیف مطالعه و روش کاری است، گیک برنامه نویس در کنار کارش به تفریحات و خوشگذرانی های گیکی و جالب هم می‌پردازه ولی برنامه نویس شرکتی فقط در طول کارش در چهارچوب وظایفش کار انجام میده بدون هیچ تفریح نشاط آور. پس گیک ها زندگی جالب تر و حرفه ای تری دارن. معمولا گیک ها آدم های مادی و یا دنبال شهرت نیستن! گاهی اوقات هم ممکن است خود را در جامعه نشان ندهند تا وقت بیشتری برای علاقه خود صرف کنن.

انواع گیک

در این زمان متخصصین شاخه های مختلف علمی یا کاری، در زمینه تخصصشون جوامع گیکی مختلفی دارن به عنوان مثال فردی که دانشجوی مهندسی مکانیک سیالات هست و خارج از محیط تحصیلی اش به مطالعه و تحقیق در این زمینه می‌پردازه یا به آن عشق می‌ورزه و تمام اوقات فراقتش رو با تمرین و کاوش در مکانیک می‌گذرونه خودشو یک گیک مکانیک می‌دونه.

همینطور یک تاسیسات کار حرفه ای یا تعمیر کار تلویزیون یا آهنگ ساز و … هم جوامع گیکی متعلق به خودشون رو دارن. پس هر شاخه تخصصی برای خود ممکن است گیک هایی داشته باشه که مشهور ترین اونها گیک کامپیوتری هست. در نتیجه متخصصین این زمینه ها برخی اوقات خودشون رو با واژه گیک معرفی می‌کنن.

رفتار و منش

ما گیک هایی رو می‌بینیم که عاشق تکنولوژی هستن و به صورت دیوانه واری شیفته الکترونیک، کامپیوتر، انواع گجت ها یا حتی سخت افزار و نرم افزار صوتی و تصویری شدن. برای گیک ها لقب داشتن مهمه حتی این لقب شاید ارزشی بیشتر از نام اصلی رو داشته باشه. افراد جامعه با برخورد به یک گیک شاید کاملا فراری بشن، چون ممکنه از شوخی ها یا اصطلاحات گیکی چیزی سر درنیارن و پیش خودشون بگن این دیوونس ما باید بریم J. گیک ها به خاطر تجربه و تخصص بالا در زمینه کاری خودشون، معمولا در منش خود دائم این جمله را تکرار می‌کنند:” من یک گیکم، من می‌تونم با تجربیاتم مشکلات جامعه گیکی خودم رو بهبود ببخشم”. این جمله می‌تونه آغازی برای ترمیم سطح سواد گیک ها باشه. اگر یک گیک بدون غرور و بدون دنبال شهرت رفتن با به اشتراک گذاشتن منابع خود و یا آموزش تجربیات مهم کاری خود به افرادی مثل خودش کمک کنه، شاید فرهنگی غنی و محکم برای گیک ها بوجود بیاد که این باعث میشه تا این حرکت جا افتاده بشه و سطح سواد ارتقاء پیدا کنه.

گیک در ایران

کشور ما ایران هم مانند دیگر کشور های جهان دارای جوامع گیکی زیادی است که تاریخ آن خیلی به درازا نمی‌کشد اما رشد و پیشرفت اونها بسیار چشم گیر بوده. همانطور که همه ما می‌دانیم ایران در بیشتر مباحث فرهنگی دارای تفاوت های زیادی هست ازجمله بومی سازی مباحث که حتی گیک بودن رو تحت تاثیر خودش قرار میده.

در بین مردم جامعه عبارت “گیک” عبارتی نا آشنا و بی معنی هست، البته با برگزاری تجمعات و برخی رویداد ها در سطح جهان گیک ها کمی بیشتر به جامعه خودشون رو معرفی کردن که  ایران هم مستثنا ازین حرکت نبود و جوانان ایران روز به روز بیشتر به کلمه گیک می‌پردازن.

اما همچنان واژه گیک در ایران باید فرهنگ سازی بشه و گیک ها در ایران بتونن به فعالیت راحت و آزاد خود ادامه بدن. این روند در ایران در حال گسترش است.

فرهنگ سازی

ما در ایران شاهد هرمی شدن فرهنگ گیکی هستیم!

اشخاص خاصی با ادعا های تهی و رنگی، شعار های کلیشه ای رو پشت سر هم  به  گیک ها  می‌گن  و  برای خودشون بازار کار خوبی رو ایجاد می‌کنن. این اشخاص بیشتر تمرکز خودشونو روی رسانه می‌زارن تا بتونن با اندک تجربه کاریشون آموزش هایی که در سطح اینترنت موجود هست رو دوباره بیان کنن و درآمدی برای خودشون درست کنن. هرچند این موضوع نیمه پر لیوان هم داره که اونم آموزش هست. شاید برای افراد زیادی آموزش ها در این سطح و با این روش موجب این بشه که گیک هایی با سطح آگاهی بالاتری داشته باشیم. اما این نباید دلیلی برای رشد تک نفره در جامعه گیک ایران بشه. اگر دنیای رسانه ای طعم خوبی برای نفر اولی که به اون می‌رسه داره پس باید این طعم جالب رو با بقیه گیک های در حال رشد به اشتراک بزاره تا جامعه ای که خودشم توش قرار داره پیشرفت کنه، نه اینکه اطلاعات رو به صورت یک محتوای ترتیبی و دسته بندی شده و مبهم به سطح پایین خودش منتقل کنه که مبادا یک روز کسی به سطح اون برسه.

البته افرادی هستند که پایه های فرهنگ سازی جامعه گیک ها رو در ایران بنیان گذاری می‌کنن.

تحولات جامعه گیکی ایران

چند سالی هست که به همت گیک های جوان ایرانی رویداد ها، سایت ها، مجله ها و دیگر فعالیت های فرهنگ سازی گیکی در حال گسترش و انتشار هستن و هر ساله بهتر از قبل دارن عمل می‌کنن.

به عنوان مثال همین «رسانه قبیله گیک ها» که با افتخار تجربه همکاری رو تا الان باهاش دارم، یک تحول یا یک جهش در فرهنگ سازی جامعه گیک ایران هست. وقتی گیک ها داوطلبانه دور هم جمع شدن و به نشر و تولید محتوا در قالب یک مجله علمی و فناوری می‌پردازن، این یعنی جا افتادن فرهنگ با هم کار کردن و دوستانه گسترش دادن علم.

اگه گروه ها یا رویداد های گیکی دیگه هم بتونن به صورت دوستانه و داوطلبانه این فرهنگ رو گسترش بدن، بی شک ایران هم به سرعت به نقطه مورد نظرمون می‌رسه. با این شرایط روز به روز به امکانات مورد نیازمون نزدیک تر می‌شیم. ما در این نوع تجمع های گیکی بدون هیچ چشم داشت مالی و بدون هیچ ادعایی به ترویج اصل فرهنگ گیکی و ارائه تجربه کاری بین دیگر دوستان می‌پردازیم و هیچوقت به دنبال شهرت یا انفرادی بالا رفتن نیستیم.

در قسمت های بعدی این مقاله به راه کار های پیشرفت یک جامعه گیکی و معرفی دیگر گروه های گیکی ایران می‌پردازیم

با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما


منبع: قبیله گیک ها

به نوشتار: عبدالحی برخوردار

اشتراک گذاری: