فرهنگ گیکی “قسمت دوم”

در قسمت قبل ما به تعریف واژه گیک و معرفی جوامع و وضعیت آن پرداختیم. در این قسمت ما به راهکار های پیشرفت یک جامعه گیکی و معرفی دیگر گروه های گیکی ایران می‌پردازیم. با ما همراه باشید …

همکاری

گیک ها معمولا ویژگی ها و تخصص هایی رو دارن که تجربه کردن اونا زمان زیادی نیاز داره، پس اگه یک گیک با تخصصی که داره برای حل مشکل یک گیک دیگه باهاش همکاری کنه دیگه نیاز نیست که گیک ها حتما برای حل مشکلشون به دنبال کسب مهارت بخصوصی برن و وقت از دست بره، اگه این فرهنگ در جامعه گیک ایران جا بیوفته اجتماع صمیمی و با تجربه ای از گیک ها رو می‌بینیم.

به عنوان مثال: یک گیک شبکه در مسائل امنیت تجربه کامل رو نداره یا تا به حال با فایروال کار نکرده، یک گیک شبکه دیگه که تو این زمینه تخصص داره می‌تونه راهنمایی ها و تجربیات خودش رو ارائه بده تا مشکل حل بشه و همینطور به صورت متقابل راهنمایی از سمت طرفش صورت می‌گیره و این فرهنگ جاری میشه.

نشر علم

یکی از مهمترین بخش های علم آموزی اشتراک و آموزش دوباره اونه. وقتی ما  یک مسأله خاصی رو در پیش داریم، شروع به فرا گیری علمی می‌کنیم و از اون علم برای حل مسأله به وجود اومده استفاده می‌کنیم. حالا اگه این علم رو در محیطی که گیک های دیگه هم دچار مسأله مشابه شدن نشر بدیم باعث رشد علمی و تجربی اون محیط یا جامعه شدیم. بعضی وقتا بر اثر ممارست زیاد در جستجو به منابعی دسترسی پیدا می‌کنیم که شاید برای دیگران مدتها زمان ببره تا بتونن به اون منبع دسترسی پیدا کنن، حالا اون منبع می‌تونه آموزشی یا کاربردی باشه، ما با اشتراک منبع پیدا شده در اجتماع گیکی نزدیک خودمون باعث صرفه جویی در زمان می‌شیم و این خودش به تنهایی نکته ای مهم در یک جامعه گیکیه. پس علم خودتونو بازنشر کنید!

گردهمایی

یکی از مهمترین قسمت های یک جامعه گیکی، اجتماع و دورهمی داشتنه.

وقتی گیک ها در یک محیطی اجتماع کنن اون محیط رو به یک محیط گیکی و باحال تبدیل می‌کنن، فعالیت های گیکی، بازی های گیکی و … حتما اون محیط و افراد تجربه ای گیکی و با محتوا رو کسب می‌کنن.

یکی دیگه از خوبی های گردهمایی، شناخت دیگر افراد گیک و ایجاد صمیمیته، این شناخت ها خودش به ایجاد کار، فهمیدن توانایی ها و پتانسیل های کاری میشه و افراد مختلف گیک های مربوط کار خاصی رو پیدا می‌کنن.

این گردهمایی ها ممکنه به معنی واقعی استارت آپ اجرا بشه و ایده ها و توانایی ها عملی بشن.

اگه در کنار تفریحات گیکی در گردهمایی ها به حل مشکلات و آموزش های مختلف بپردازیم این تجمعات ممکنه حرکتگاهی برای پیشرفت گیک ها و جامعه گیک ایران باشه، حتی اگه مدت اون کم باشه ولی ارزشمند و قابل احترامه. وقتی همتی بین گیک ها صورت بگیره که باعث بشه اکثرشون به فعالیت علمی و آموزشی فکر کنن بی شک میشه گفت زیرساخت گیکی ایران رو رقم می‌زنن و حتی شاید شروعی برای ثبت شدن واژه فرهنگ گیک ایران باشه و اونو در سطح جهانی به ثبت برسونن و در نشر اون یکه تاز باشن.

گروه های گیکی ایران

ما در ایران گروه ها، سایت ها، رسانه ها، رادیو ها و فعالیت های مختلفی از گیک ها داریم که همچنان با موفقیت به راه خودشون ادامه می‌دن و پایه های بنیانی قوی رو برای خودشون تشکیل می‌دن.

شاید روزی با همکاری همدیگه بتونن بستر مناسبی برای گیک های ایرانی رو آماده کنن.

با ما همراه باشید تا برخی از اونارو بشناسید …

رسانه قبیله گیک ها

رسانه قبیله گیک ها که همه باهاش آشنایی داریم و همین الان شما در حال مطالعه یکی از مطالب مجله اون هستین. این رسانه با هدف تولید محتوا در قالب «مجله-پادکست-ویدئوکست و…» در زمینه تکنولوژی و بخصوص فرهنگ سازی گیکی فعالیت می‌کنه که تا به حال بسیار موفق عمل کرده. ویژگی بی نظیر این رسانه، داوطلبانه بودن فعالیت درونی اون هست، به صورتی که گیک ها داوطلبانه وارد اون میشن و مطالب خودشونو به انتشار می‌رسونن و همینطور در بخش های دیگرش به فعالیت های مختلفی می‌پردازن. این رسانه بدون توقف در حال پیشرفت و کسب محبوبیت بین گیک ها هست.

طبق گفته سردبیر مجله قبیله گیک ها

«درقبیله گیک‌ها ما مطالبی را منتشر می‌کنیم که حاصل دسترنج و تجربه نویسندگانمان در زمینه مختلف می‌باشند. با اینکه طبیعتا نویسندگان مطالب برای بدست آوردن این اطلاعات و تجربیات باید به  مطالعه منابع گوناگون بپردازند اما در پایان نتیجه تحقیقات آنها چکیده ای از درک آنها در مورد موضوع می‌باشد.»

راه ارتباطی:

www.GeeksTribeMedia.com

سایت گیک بوی

سایت گیک بوی ، سایتیه که به صورت تخصصی و حرفه ای به آموزش شبکه های کامپیوتری و ارائه مقالات پیرامون اون می‌پردازه. طبق گفته خودش سایتیه برای گیک های شبکه، که همونطور که می‌بینیم مطالب اون کاملا در زمینه شبکه هست و با موضوعات بروزی مانند مایکروسافت و سیسکو و مجازی سازی و … سایت رو پیش می‌بره و به طور حتم موفق خواهد بود چون تخصصی به یک موضوع می‌پردازه.

راه ارتباطی:

www.GeekBoy.pro

سایت گیک های ایرانی

سایت گیک های ایرانی با هدف ایجاد بستری مناسب برای اطلاع رسانی و آموزش علاقمندان به برنامه نویسی و وب فعالیت خودش رو شروع کرد.

در سایت گیک های ایرانی در کنار پوشش اخبار روز تکنولوژی، تولید محتوای آموزشی مناسب هم صورت می‌گرفت و در بخش های مختلف برنامه نویسی فعالیت می‌کردن. مدتی میشه کم کار شدن ولی امیدواریم که خوب پیش بره و موفق باشن.

راه ارتباطی:

www.IranianGeek.com

سایت گیک پورت

سایت گیک پورت، با شعار «درگاهی برای جامعه گیک ایران» در حال فعالیت هست و هدف اصلی اون ایجاد ارتباطی نزدیکتر بین جوامع مختلف گیکیه.

مدیر سایت گیک پورت بیان می‌کنه:

«اگه گیک های ایرانی مکانی برای بهبود فرهنگ گیکی داشته باشند، بی شک می‌توانند جامعه ای پویا و متخصص را تشکیل دهند.»

عبدالحی برخوردار

این سایت بیشتر تلاش خودش رو در زمینه آموزش شبکه، برنامه نویسی، وب و … گذاشته، آموزش ها به دسته های مختلف تقسیم میشن مانند سطوح مقدماتی، متوسط و پیشرفته. یکی دیگه از خدمت گیک پورت به جامعه گیک ایران، جمع آوری اطلاعات مفید از منابع معتبر برای آموزش، مقاله، اخبار و … هست. در این راستا گیک پورت با افتخار تمام، حاضر به همکاری با تمامی جوامع گیکی و تکنولوژی ایران هست، از جمله مجلات گیکی، سایت های خبری-گجتی، رویداد ها و همایش های متن باز و تکنولوژی ایران و … .

راه ارتباطی:

www.GeekPort.ir

سایت فارسی گیک

سایت فارسی گیک «سرخه تله»، مکانیه که شما در اون با یادگیری مطالب گوناگون راجع به فناوری و نحوه استفاده از اون ها می‌تونید یک گیک واقعی بشین.

بنای سایت این هست که روزانه یک مطلب برای شما ارائه می‌کنه.  مطالب معمولا به گونه ای هست که سطح عمومی دانش فناوری شما رو افزایش میده و به شما می‌آموزه که چگونه می‌تونید بین ابزار های مختلف ارتباط برقرار کنین. چگونگی استفاده از گجت ها برای ایجاد یک کاربرد جدید بهترین استفاده از گجت ها هست.

مدیر سایت فارسی گیک در مورد پیشوند اسم سایت بیان می‌کنه:

«سرخه تله : تله به قله ای گفته می شود که دارای دیواره سخت و غیر قابل عبور باشد که همانند دام و تله عمل می کند و قله نورد را با مشکل رو به رو می‌کند. سرخه به معنای قرمز  و آتشین است. بنابراین، سرخه تله به معنای دیوار آتشین غیر قابل نفوذ و عبور است. البته سرخه تله نام یکی از چکادهای سماموس است.»

راه ارتباطی:

www.FarsiGeek.com

با آرزوی موفقیت روز افزون برای شما


منبع: قبیله گیک ها

به نوشتار: عبدالحی برخوردار

اشتراک گذاری: